OČKOVÁNÍ

27.04.2016 09:05

V současné době se očkuje povinně proti tetanu, černému kašli, žloutence typu B, dětské obrně, hemofilu typu B, záškrtu, spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

Kromě toho doporučuji  v kojenckém věku děti naočkovat proti tzv. pneumokokovým infekcím (záněty mozku, plic a středouší) a proti rotavirovým infekcím (viz další článek - podrobněji). U dětí od 3. let  doporučuji tato očkování (v případě zájmu naočkuji celou rodinu, ceny jsou včetně aplikace):

1. Chřipka (cca 200 Kč) - říjen-listopad každého roku (připomínám, že "pravá" chřipka je závažnější onemocnění než běžné "virosy či nachlazení", může dojít k onemocnění srdce, nervové soustavy, někdy končí i smrtí).

2. Rakovina děložního čípku (Cervarix) ev. rakovina děložního čípku + "pohlavní bradavice na genitálu"  (Silgard). Očkuje se 2. dávkami, 1 stojí u Cervarixu cca 1700 Kč u Silgardu cca 2200 (pojištěnci Revírní BP mají slevu).  Děvčata od 13. - 14. let mají možnost se naočkovat zdarma u Cervarixu, nebo s 300 Kč doplatkem na každou dávku u Silgardu (náklady na očk. látky poskytují pojišťovny a očkování je dobrovolné).

3. Klíšťový zánět mozku (neplést s boreliózou!).  Přeočkovává se po měsíci od 1. očkování a po 9. měsících. Jedna vakcína pro děti stojí cca 700,- Kč pro dospělé cca 800  Kč. Klíšťový zánět mozku začne horečkami, často velmi těžký až kritický stav, bezvědomí, následně obrny, někdy smrt.

4. Zánět jater se žloutenkou typu A (nemoc špinavých rukou - kolektivy dětí!!) se očkuje s půlročním intervalem 2x, jedna vakcína pro děti stojí cca 750 Kč, pro dospělé cca 1100,-Kč.

5. Meningokokové sepse a záněty mozk. blan typy A,C,W,Y (rizikové jsou zvláště děti do 4. let a 15. - 19. letí) - očkuje se 1 dávkou vakcíny, která stojí cca 1300 - 1400 Kč (v pubertě se přeočkovává, pokud se očkuje u malých dětí) . Od r. 2014 je u nás k mání i vakcína proti rovněž velmi nebezpečnému typu B  "Bexsero"  cca 2600- Kč. Tady jsou potřeba ale 2 dávky s 1 - 2 měsíčním odstupem!  Meningokokové infekce začínají horečkou, může se objevit prokrvácení do kůže a během několika hodin končí smrtí.

6. Rotavirové infekce u kojenců  (těžké průjmy, které mohou skončit i smrtí) . Očkuje se v 6. týdnech a 2. dávka ve 4. měsících (vakcína se podává ve formě "sirupku" do pusinky) . Jedna dávka přijde na cca 1300 Kč.

7. Pneumokokové infekce  (těžké záněty plic, záněty středního ucha, záněty mozkových blan): u kojenců 2 dávky Synflorixu (10 subtypů pneumokoků) bez doplatku nebo Prevenaru 13  (13 subtypů pneumokoků) s doplatkem 400 Kč na jednu dávku. V roce věku se přeočkovávají obě vakcíny poslední dávkou. Pokud Vaše děti nejsou naočkovány proti pneumokokům, je možno naočkovat i v pozdějším než kojeneckém věku už jenom 1. dávkou Prevenaru 13 (cca 1400 Kč) - platí pro menší děti i dorostence  (doporučuje se i seniorům!!) s příspěvkem pojišťovny.

 

Vakcíny objednáváme u společnosti Avenier a po aplikaci Vám vystavíme příjmový doklad, kterým se pak - včetně zápisu v očkovacím průkaze - můžete prokázat u Vaší zdravotní pojišťovny. Téměř všechny totiž přispívají různými částkami (500 - 1000 Kč ročně)  na tato nepovinná očkování. Kolik a za jaké vakcíny Vám přispějí,  se dozvíte na webovkách Vašich pojišťoven.